print
Mihai Ghimpu, Președintele de Onoare al PL
29.10.2008

NUME: GHIMPU

PRENUME: MIHAI

Data şi locul naşterii: 19 noiembrie 1951 în comuna Coloniţa, municipiul Chişinău

Starea civilă: căsătorit

Limbi vorbite: româna – maternă; rusa – avansat; franceza - mediu

Studii:

• Şcoala Medie nr. 1 din Chişinău (actualmente Liceul Teoretic Româno-Francez “Gheorghe

Asachi”)

• Facultatea de Drept a Universităţii de Stat din Chişinău

Activitatea profesională:

• 1978 -1990 jurist, şef al secţiei juridice la diferite întreprinderi de

stat din Chişinău

• 1984-1985 judecător la Judecătoria sectorului Râşcani, municipiul Chişinău

• 1990-1994 deputat în Parlamentul Republicii Moldova, vicepreşedinte al Comisiei juridice,

numiri şi imunităţi

• 1992-1993 preşedinte interimar al Comisiei juridice, numiri şi imunităţi

• 1993-1994 membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea

Parlamentară a Cooperării economice la Marea Neagră

• 1994-1998 deputat în Parlamentul Republicii Moldova, membru al Comisiei pentru

drepturile omului

• 1995-1998 membru al delegaţiei parlamentare a Republicii Moldova la Adunarea

Parlamentară a Consiliului Europei

• 1998-2009 avocat, fondator şi şef al biroului asociat de avocaţi “Credo”

• 2007-2008 preşedinte al Consiliului Municipal Chişinău

• 2008-2009 consilier în Consiliul Municipal Chişinău, preşedinte al Fracţiunii PL în

Consiliului Municipal Chişinău

• aprilie 2009 – prezent, deputat în Parlamentul Republicii Moldova

• 28 august 2009 - decembrie 2010, preşedinte al Parlamentului Republicii Moldova

• 11 septembrie 2009 – decembrie 2010, preşedinte interimar al Republicii Moldova

• noiembrie 2010 - până în prezent - deputat în Parlamentul Republicii Moldova şi membrul

comisiei parlamentare juridice.

Activitatea social-politică:

• 1988-1993 - co-fondator al Mişcării democratice – Frontul Popular din Moldova (FPM), membru al Comitetului Executiv, Preşedinte prin rotația membrilor al Comitetului Executiv al FPM

• 1993-1998 - co-fondator al Congresului Intelectualităţii, secretar executiv şi vicepreşedinte al

Congresului Intelectualităţii (Partidul Forţelor Democratice)

• 1998- 1 decembrie 2018  – Preşedintele Partidului Liberal

2018 – prezent – Președinte de Onoare al Partidului Liberal

• 2010 – co-fondator al Forumului parlamentar al Comunităţii Democraţiilor (Vilnius,

Lituania).

Distincţii:

Ordinul Naţional “Steaua României” în grad de Colan – 2010;

Ordinul Republicii – 2012;

Ordinul “Sfîntul Gheorghe” Mitropolia Basarabiei – 2010;

Ordinul Lietuvos Diplomatijos Zvaigzde – 2010;

Medalia “Meritul Civic – 1994;

Titluri:

Doctor Honoris Causa, Universitatea de Stat din Bucureşti - 2010

Copyright © 2022 Partidul Liberal. Toate Drepturile Rezervate.